Vybavení šermíře

Výstroj

Tedy to, co všechno musí mít šermíř oblečené, aby nedošlo ke zbytečným zraněním. Téměř všechny části výstroje (kromě bot, podkolenek a spodního prádla) by měly splňovat podmínky FIE, a neměly by být nijak potrhány ani nijak poškozeny. Většina látkových částí je ušita z materiálu z kevlarových vláken, který zaručuje odolnost. Výstroj hlavně, plastrón, kalhoty, podkolenky a maska, by měla být bílá. Účastníci mezinárodních soutěží mohou na kalhotách nosit barevný znak příslušné federace, který jim přidělila FIE (viz slovníček). Ale začněme raději od hlavy.

Šermířská maska (F:masque d´escrime, A:fencing mask, N: die Fechtmaske)
Maska kryje šermířův obličej a hlavu. Skládá se z kovové části - pletiva, jehož oka (světlost -mezi dráty) mají průměr nejméně 1 mm před povrchovou úpravou, jež se provádí z tepla až po ztvarování pletiva a z látkového límce. Fleretisté musí mít pletivo masky izolováno vně i uvnitř. Masky jsou speciálně testovány, musí splňovat podmínky FIE to znamená, že by při zásahu menším než 1600 N nemělo dojít k životu ohrožujícímu poškození.

Plastrón (F:veste d´escrime, A: fencing jacket, N: die Fechtjacke)
Plastrón nebo také blůza kryje šermířův trup. "Plastrón musí podle předpisů přesahovat horní okraj kalhot min. o 10 cm ve střehovém postavení. Límec blůzy musí být min. 3 cm vysoký s "kapsou" proti vniknutí hrotu pod masku. Zapínání blůzy musí být na straně neozbrojené paže. Je-li zapínání ve středu zad musí být překryto min. o 3 cm" Tak praví "Bezpečnostní a hygienické předpisy ČŠS pro výcvik a soutěže v šermu".

Spodní ochranná vestička (podvestička/ tříčtvrteční vestička) (F: sous-vétement protecteur, A: under-garment, N: die Unterziehweste)
Každá šermířka i každý šermíř musí pod plastrónem na mezinárodních závodech nosit speciální kevlarovou vestičku s certifikátem FIE 800 N. Toto ustanovení neplatí pro šermíře, kteří se účastní domácích turnajů popřípadě tréninků a mají na sobě plastrón s certifikátem FIE 800 N.

Šermířské kalhoty (F: culotte d´escrime, A: fencing breeches, fenciag pants, N: Fechthose)
I kalhoty jsou vyrobeny ze speciálního kevlarového vlákna. Mají-li zapínání ve středu, musí být spára překryta o 3 cm. Pokud se kalhoty zapínají na boku, musí to být na opačné straně než je ozbrojená ruka. Kalhoty by měly šermíři sahat pod kolena

Vodivá vesta (F: plastron métallique, A: metallic plastron, N: die Metallweste)
Tu používají pouze fleretisté a šavlisté. Zakrývá platný povrch, tedy tu část těla, na které platí zásahy. O platném povrchu se více zmíním v kapitole o pravidlech. Vodivá vesta je ušita z látky s měděnými drátky. Slouží totiž k odlišení zásahů na platný povrch (tedy vestu) a nevodivý neplatný povrch.

Šermířská rukavice (F:gant d´escrime, A: fencing glove, N: der Fechthandschuh)
Rukavice bývá ušita nejčastěji z kůže, může být kombinována i s textilií. Rukavici nosí šermíř na ozbrojené paži. Užívá-li šermíř elektrickou zbraň musí mít rukavice rozparky na osobní šňůru. Ty ale musí být spolehlivě uzavíratelné. "Po natažení musí rukavice překrývat okraj blůzy min. o 10 cm, aby soupeřova čepel nemohla vniknout do rukávu."

Chrániče
Všechny šermířky musí podle pravidel nosit chrániče prsou. Chrániče bývají nejčastěji vyrobeny z umělé hmoty. Vyrábějí se i kovové. Dříve se používaly místo chráničů číšky od fleretů. Pánové mají k ochraně svých citlivých míst suspenzory pouze doporučené.

Ostatní
Každý šermíř by měl sportovat ve vhodné nepotrhané obuvi. Šermířova lýtka musí být schovaná v podkolenkách, které sahají až k manžetě od kalhot.

© Anicka: "Sportovní šerm v Čechách" ročníková práce, 2000